Vývoj cien energetických komodít 11/2019

Ján Pišta

Vyštudoval fyziku na Matematicko-fyzikálnej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Jeden rok sa venoval problematike vysokoteplotných supravodičov v Elektrotechnickom ústave SAV. Potom pôsobil v Stredoslovenskej energetike na rôznych pozíciách v oblasti informačných technológií. Od roku 2006 až do konca roku 2014 riadil v tejto spoločnosti nákup a obchodovanie s elektrinou a následne aj s plynom a emisnými kvótami. Zároveň bol konateľom spoločnosti SPX, s.r.o. V súčasnosti je analytikom v konzultačnej spoločnosti JPX, s.r.o. Okrem špecializovaného poradenstva veľkým zákazníkom a dodávateľom pôsobiacim na trhu s elektrinou v SR aj v ČR, táto spoločnosť denne poskytuje svojim klientom predikcie spotreby a výroby elektriny a týždenne poskytuje analýzu cenových pohybov na trhoch s energetickými komoditami, ktorá obsahuje aj výhľad vývoja ich cien na najbližšie obdobie.

Kontakt: jan.pista@jpx.sk

Od polovice októbra ceny budúcoročnej elektriny klesajú. Najskôr ich nadol tlačilo riziko tvrdého brexitu, ktoré trochu zatienilo prebytok uhlia aj plynu na trhu. Keď bol brexit nakoniec odložený, tieto faktory naďalej tlačili ceny elektriny nadol. Slovenský CAL20 obchodovaný na burze PXE dosiahol októbrové maximum 16. októbra, keď vystúpil na 53,47 EUR/MWh. Vtedy sa v médiách objavila správa, že vyjednávači pre brexit dosiahli dohodu. CAL20 potom do 12. novembra klesol na 50,05 EUR/MWh, čo je jeho 7-mesačné minimum.

Brexit bol po tom, ako britskému premiérovi Borisovi Johnsonovi neprešiel v britskom parlamente návrh dohody o brexite, opäť odložený. Lídri EÚ schválili v pondelok 28.10 odklad brexitu do 31. januára 2020 s tým, že Spojené kráľovstvo môže vystúpiť z EÚ aj skôr. Boris Johnson neochotne potvrdil, že Británia súhlasí s odkladom brexitu. Nakoniec sa mu podarilo presadiť predčasné parlamentné voľby, ktoré budú 12. decembra.

Britská vláda následne vydala usmernenie, podľa ktorého by v prípade ratifikácie dohody o vystúpení Británie z EÚ v období medzi 1. novembrom 2019 a 31. januárom 2020 mali byť britské firmy povinné dodržať nariadenie EÚ ETS pre rok 2019. To znamená, že britská vláda bude musieť prideliť svojim podnikom asi 50 mil. ton britských kvót zadarmo a cez burzu ICE predať asi 66 mil. ton britských kvót. Je však možné, že ICE tak urobí až po 31. januári 2020. Tento objem však nedovoľuje emisným kvótam rásť a drží ich v širšom pásme okolo úrovne 25 EUR/t. Slovenský Cal20 sa aj vďaka tomu drží už niekoľko týždňov pod úrovňou 52 EUR/MWh.

Koncom októbra prezident ASN Bernard Doroszczuk vyhlásil pre francúzsky denník Les Echos, že nebude potrebné odstaviť žiadny z francúzskych reaktorov. Problémové zvary parogenerátorov, kvôli ktorým v septembri prudko rástli ceny elektriny, budú detailne preverené počas plánovaných odstávok budúce leto. EDF oznámil, že tieto previerky by nemali spôsobiť predĺženie plánovaných odstávok.

Napriek prichádzajúcej zimnej sezóne ceny uhlia a plynu klesajú. Tento netypický vývoj pre toto ročné obdobie má na svedomí prebytok týchto komodít na trhu. Stav zásob uhlia v termináloch ARA (Amsterdam – Rotterdam – Antverpy) sa zatiaľ pohybuje okolo 7 mil. ton. Európske zásobníky plynu sú naplnené takmer na 100%.

Index BDI, ktorý vyjadruje náklady na námornú prepravu suchých materiálov, klesol zo svojho tohoročného maxima 2518 bodov, ktoré dosiahol 3. septembra, do polovice novembra na 1357 bodov. Podľa burzy Baltic Exchange je na trhu s prepravnými kapacitami dostatok ponúk a tak klesajú prepravné ceny. Na trh sa postupne vracajú tankery po úpravách nevyhnutných pre splnenie nových emisných limitov platných od roku 2020

Aj z Číny prichádzajú pre trh s uhlím skôr bearish správy. Čínska vláda stanovila pre tento rok limit na dovoz uhlia v objeme 281 mil. ton. Ku koncu októbra dosiahol čínsky import uhlia 276 mil. ton. Čínski colníci však zatiaľ odbavujú lode s uhlím prichádzajúce do čínskych prístavov bez meškania. Podľa správy agentúry Montel z konferencie v Šanghaji by čínska vláda mala pre tento rok zvýšiť dovozný limit na 300 mil. ton. Čína v priemere importuje 27 mil. ton uhlia mesačne. Na posledné dva mesiace roka tak zostáva sotva polovičný objem. To by malo vytvárať prebytok na pacifickom trhu s uhlím, ktorý bude mať vplyv aj na európske ceny uhlia.

Gazpromu sa začiatkom novembra podarilo získať povolenie od Dánska, ktoré mu umožňuje klásť plynovodné potrubie v dánskych teritoriálnych vodách. Ide o druhú vetvu plynovodu Nord Stream 2, ktorá bude mať kapacitu 55 bcm plynu ročne a ktorú Gazprom plánuje uviesť do prevádzky začiatkom budúceho roka. Po tom, ako rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou, ktoré sa konali 28.10 v Bruseli, nepriniesli žiadny výsledok, je to pozitívna správa, ktorá upokojila západoeurópske trhy s plynom.

Švédsky hydrometeorologický inštitút (SMHI) očakáva priemerné decembrové teploty 0 až 2°C nad dlhodobým normálom. Očakáva tiež vyššie zrážky, takže disponibilita lacných vodných zdrojov bude rásť. Priemerné januárové a februárové teploty v Európe SMHI očakáva 0 až 1,5°C nad dlhodobým normálom. Zhoduje sa v tomto očakávaní so serverom Severe Weather Europe. Nad severným pólom by sa mal podľa meteorologických modelov udržiavať počas zimy nižší tlak vzduchu, čo bude brániť vylievaniu arktického vzduchu na juh.

Ropa od začiatku októbra vzrástla o 4 doláre. Podporu jej dodáva optimizmus zo skorého dosiahnutia americko-čínskej obchodnej dohody. K rastu jej cien prispievajú aj správy, podľa ktorých by mal OPEC+ predĺžiť, ba dokonca navýšiť svoje ťažobné reštrikcie od apríla budúceho roku.

Zastavil sa tiež pokles európskeho aj nemeckého priemyselného PMI, čo dodáva investorom nádej, že recesia nie je až takou hrozbou a tak dopyt po rope príliš neklesne. Nemecká ekonomika sa v treťom štvrťroku tesne vyhla recesii. HDP sa v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom zvýšil o 0,1 percenta po poklese o 0,2 percenta v období mesiacov apríl až jún. Ekonomika technicky spadne do recesie, ak HDP (zmena oproti predchádzajúcemu kvartálu) klesne v dvoch bezprostredne za sebou nasledujúcich štvrťrokoch. Nemecku sa to naposledy stalo pred šiestimi rokmi.

Naďalej sme naladení bearish. Prebytok uhlia a plynu sa stane ešte výraznejší, ak sa budú aspoň sčasti napĺňať predikcie teplej zimy.

 

Ak máte záujem dostávať v pravidelných týždenných intervaloch do svojej mailovej schránky aktuálne správy o vývoji cien elektriny, plynu, emisných kvót, uhlia a ropy, pošlite svoju požiadavku na jan.pista@jpx.sk.

Ak chcete zistiť, čím môžu byť pre Vás tieto správy prospešné, pošlite požiadavku o bezplatnú vzorku aktuálnych týždenných správ na jan.pista@jpx.sk.

Najnovší obsah

Zdieľaj článok

Facebook
Twitter
LinkedIn