28. február 2020
Začiatkom roka ropa rástla kvôli zabitiu iránskeho generála Kásema Solejmáního Američanmi. Solejmání bol neoficiálne druhý najmocnejší muž v Iráne a tak trhy očakávali, ako Irán zareaguje. Reakcia prišla 8. januára skoro ráno v podobe útoku na americké základne v Iraku. Bezprostredne po útoku ropa vystrelila na svoje 9-mesačné maximá. V priebehu dňa sa však ukázalo, že tento útok nespôsobil Američanom veľké škody. Keď bola zverejnená aktuálna štatistika amerických ropných zásob, ktoré oproti očakávanému poklesu naopak vzrástli, ropa sa ešte v ten deň prudko prepadla a v následnom poklese pokračovala až do začiatku februára. Iránske ambície pomstiť sa Američanom, ktoré mohli držať ropu v napätí, schladilo nešťastné zostrelenie ukrajinského lietadla a protesty v iránskych uliciach. K rastu jej dokonca nepomohlo ani oficiálne podpísanie prvej etapy americko-čínskej obchodnej dohody.
Spolu s ropou klesal plyn, uhlie aj elektrina.
Koronavírus tlačí ceny komodít nadol
V druhej polovici januára tento pokles ešte viac eskaloval kvôli novému vírusu, ktorý sa začal šíriť z čínskeho Wu-chanu. Čínske úrady pre vírus oficiálne predĺžili voľno súvisiace s oslavami Lunárneho nového roka o ďalšie tri dni, v niektorých oblastiach dokonca aj dlhšie. V čínskej provincii Chu-pej, ktorá je epicentrom koronavírusu Covid-19, bude priemyselná produkcia stáť najmenej do 11. marca.
3. februára boli po 10-dňovej prestávke otvorené čínske burzy. Začiatok obchodovania sprevádzal prudký pokles akcií. Ceny ropy to stlačilo na jednoročné minimum. Obmedzenia v pohybe ľudí aj tovarov významne znížili čínsky dopyt po rope. Celosvetová spotreba ropy by podľa odhadov mohla klesnúť až o 700 – 800 tisíc barelov denne. Aktuálne sa táto spotreba pohybuje okolo 100 mil. barelov denne.
OPEC na túto situáciu zareagoval zvolaním technického panelu, ktorý odporučil znížiť ťažbu ropy o 600 tis. barelov denne. Do konca marca je pritom v platnosti dohoda, podľa ktorej by mali krajiny OPEC so svojimi spojencami znižovať svoju ťažbu o 1,7 mil. barelov denne. O finálnom znížení ťažby ropy rozhodnú zástupcovia OPEC+ na schôdzke 5. a 6. marca vo Viedni.
Ďalšou komoditou, ktorej čínsku spotrebu výrazne ovplyvnili opatrenia proti šíreniu koronavírusu, bol LNG plyn. Dopyt po plyne v Ázii bol aj bez koronavírusu kvôli teplej zime dosť slabý. Problémy čínskych importérov LNG boli však také veľké, že boli nútení dokonca uplatniť klauzulu vyššej moci ako dôvod odmietnutia dodávok LNG. To môže pre Európu už v týchto týždňoch znamenať viac lacného LNG.
Plyn čoraz viac dominuje v cenách elektriny
Počas tejto zimy rastie korelácia medzi cenami elektriny a plynu. Dvojmesačná korelácia medzi cenami elektriny a plynu dosahuje úroveň 0,96%, pričom korelácia medzi elektrinou a uhlím je len 0,74% a s emisnými kvótami elektrina koreluje len na 0,75%. Význam cien plynu pre ceny elektriny teda významne narastá. Plyn stále pomerne vysoko koreluje s pohybmi cien ropy. To znamená, že udalosti, ako zabitie iránskeho generála, alebo koronavírus, či zámery OPEC+, môžu mať v budúcnosti oveľa väčší vplyv na ceny elektriny.
Plyn sa stáva čím ďalej tým viac ekonomicky výhodnejším palivom pre výrobu elektriny ako uhlie. Teplá zima tento trend ešte viac zvýraznila. Vysoký stav jeho zásob v európskych zásobníkoch, bezproblémové dodávky potrubného plynu z Ruska aj Nórska a množstvo LNG tankerov, pre ktoré sa európske splyňovacie terminály stali rovnako výhodné, ako ázijské, indikuje, že by ho malo byť minimálne v najbližších mesiacoch na európskom trhu dostatok. To by malo významne tlmiť aj rast cien elektriny.
Britské aukcie EUA naštartujú 4. marca
Londýnska burza ICE nedávno zverejnila kalendár svojich aukcií, prostredníctvom ktorých bude predávať spolu s kvótami na rok 2020 aj zadržiavané kvóty z roku 2019. Celkovo by v tomto roku v 21 aukciách mala predať 123,4 mil. ton. Tento objem bude však ešte zredukovaný o kvóty, ktoré budú od septembra 2020 presúvané postupne do MSR. Okrem toho sa stále čaká na 50 mil. ton Inovačného fondu, ktoré by sa mali tiež objaviť v tohoročných aukciách. Aukcie emisných kvót budú navýšené aj o zvýšený poľský prídel a plné prídely Nórska, Islandu a Lichtenštajnska, ktoré vstúpili do systému EÚ ETS v júni minulého roku. Tento navýšený objem by mal byť však pokrytý ich spotrebou. To by malo cenu emisných kvót stabilizovať.
Na druhej strane je tu však hlad investičných fondov a iných špekulantov, ktorí na jeseň minulého roku kvôli neistote britského odchodu z EÚ značne skrátili svoje dlhé otvorené pozície v emisných kvótach. Keďže všeobecne sa očakáva, že emisné kvóty by mali v budúcnosti kvôli MSR rásť, špekulanti sa budú snažiť svoje dlhé pozície nanovo vybudovať. To môže cenám emisných kvót v budúcnosti dodávať podporu.
Ceny elektriny môžu ešte klesnúť
V druhej polovici februára sa začali objavovať správy, podľa ktorých by mala mať Čína to najhoršie za sebou. Nových prípadov ľudí nakazených koronavírusom postupne ubúdalo, takže opatrenia by mali povoľovať a ekonomika by sa pomaly mala začať vracať do svojich koľají. Ropa kvôli tomu otočila k rastu. Tieto optimistické správy však úplne neutralizovali iné, podľa ktorých sa epidémia šíri už aj v krajinách mimo Číny. Rast ropa sa zastavil a v poslednom februárovom týždni sa ropa prudko prepadla.
Tento prudký prepad bol spôsobený panikou, ktorá ovládla finančné trhy. Akciový index S&P500 sa za posledných 6 februárových dní prepadol o viac ako 10%. Hlavný ekonóm Deutsche Bank Torsten Slok upozornil, že tento pokles bol najprudší v doterajšej histórii S&P 500.
Bezprostredným spúšťačom tohto prepadu bolo rozšírenie koronavírusu v Južnej Kórei a v Taliansku. To bol signál k výpredaju akcií. A to hlavne v situácii, keď pri niektorých nakazených sa doteraz nepodarilo identifikovať zdroj nákazy. Prepad eskaloval po objavení sa prvých prípadov aj v ďalších európskych štátoch a v USA. Strach zo spomalenia európskej a americkej ekonomiky sa manifestoval pokračujúcim panickým výpredajom akcií. So spomalením ekonomiky klesá aj dopyt po rope, takže prepad jej cien je v danej situácii logický.
Na prvý pohľad to môže vyzerať desivo. Viacero analytikov však už dlhšiu dobu upozorňuje na to, že rast akcií je v poslednej dobe až príliš nadhodnotený a zďaleka nezodpovedá ich očakávanému fundamentálnemu oceneniu, postavenému na vývoji ich finančných výsledkov. Naviac, svet je po čínskych problémoch na koronavírus dobre pripravený.
Napriek tomu však možno v tejto situácii očakávať rôzne opatrenia centrálnych bánk ako znižovanie úrokových sadzieb a nové nalievanie peňazí do ekonomiky. Je tiež možné, že bude urýchlená ďalšia fáza americko-čínskych obchodných rokovaní.
Na trhoch vládne neistota. Čaká nás zrejme viac týždňov takýchto turbulentných pohybov. Na ich pozadí bude teplá zima a prichádzajúca jar naďalej tlmiť dopyt po energiách. Prebytok plynu a uhlia budú držať ceny elektriny na uzde.
Na jar však môže kvôli nízkemu stavu snehovej pokrývky na horách klesnúť prietok vodných tokov, čo bude znamenať pokles výroby elektriny z vody. Ak prídu horúce a bezveterné dni, aktivované budú aj drahšie uhoľné zdroje a spotové ceny môžu v špičke atakovať svoje tohoročné rekordy. To môže dvíhať nahor aj forwardové ceny elektriny rovnako, ako tomu bolo v lete 2017.
Kým sa tak stane, očakávame ešte mierny pokles cien plynu, elektriny aj uhlia. Emisné kvóty sa budú skôr pohybovať do strany.
Rozšírená verzia tohto článku vyšla pôvodne v časopise Pro-Energy Magazín. Publikovaný je tu so súhlasom redakcie tohto časopisu a administrátorov tejto stránky.
Ak máte záujem dostávať v pravidelných týždenných intervaloch do svojej mailovej schránky indikácie budúceho vývoja cien elektriny, plynu, emisných kvót, uhlia a ropy, alebo chcete zistiť, čím môžu byť pre Vás tieto indikácie prospešné, pošlite požiadavku o bezplatnú vzorku aktuálnych týždenných správ na jan.pista@jpx.sk.
Ján Pišta
Vyštudoval fyziku na Matematicko-fyzikálnej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Jeden rok sa venoval problematike vysokoteplotných supravodičov v Elektrotechnickom ústave SAV. Potom pôsobil v Stredoslovenskej energetike na rôznych pozíciách v oblasti informačných technológií. Od roku 2006 až do konca roku 2014 riadil v tejto spoločnosti nákup a obchodovanie s elektrinou a následne aj s plynom a emisnými kvótami. Zároveň bol konateľom spoločnosti SPX, s.r.o. V súčasnosti je analytikom v konzultačnej spoločnosti JPX, s.r.o. Okrem špecializovaného poradenstva veľkým zákazníkom a dodávateľom pôsobiacim na trhu s elektrinou v SR aj v ČR, táto spoločnosť denne poskytuje svojim klientom predikcie spotreby a výroby elektriny a týždenne poskytuje analýzu cenových pohybov na trhoch s energetickými komoditami, ktorá obsahuje aj výhľad vývoja ich cien na najbližšie obdobie.
Kontakt: jan.pista@jpx.sk