Pozor na vianočné osvetlenie. Nie je všetko zlato, čo sa blyští!

Nikto z nás si nevie predstaviť Vianoce bez nádherne vyzdobeného stromčeka. Čo k takejto výzdobe nepochybne patrí, nie sú iba vianočné gule, ale najmä blikajúce svetielka, ktoré dokážu čarovne vysvietiť každý kút izby a vedia vyčariť dokonalú vianočnú atmosféru. Aj pri tvorbe perfektnej atmosféry treba byť veľmi obozretný. Osvetlenie totiž vie narobiť veľkú paseku. Ako sa tomu úplne vyhnúť? Dozviete sa v nasledujúcich riadkoch.

Interiér alebo exteriér?

Vianočnými svetielkami zvykneme zdobiť nielen stromček, ale aj nábytok, okná, kríky či stromy, ktoré stoja v záhrade. Fantázii sa v tomto prípade medze nekladú, gýčovosť na Vianoce nepozná hraníc.

Najdôležitejšie je, aby ste vedeli odlíšiť svetlá, ktoré patria do exteriéru od svetiel, ktoré by zas naopak mali zdobiť interiér. Bolo by najideálnejšie, keby ste s touto istotou vstupovali už do obchodu a nerozmýšľali nad druhom svetiel až po príchode z neho. V takom prípade to býva tak, že svetelné hady, ktoré máme poruke, rozmiestňujeme kde príde. Hlavným dôvodom opatrnosti s rozlišovaním vnútorných svetiel od tých vonkajších je, že oba druhy majú výrazne odlišné vlastnosti. Chcete zlý príklad? Medzi TOP prípady sa určite radí, keď svetielkami, ktoré patria do vašej vyhriatej izby, vyzdobíte strom vo vašej záhradke, ktorý je vystavený nevyspytateľným poveternostným podmienkam. Týmto máte zarobené na prúser.

Nekvalitné svetielka

Svetelné reťaze, hady, závesy. Farebné, teplé, chladné, blikajúce, spievajúce. Trh každoročne ponúka obrovské množstvo všakovakých svetielok. Horšie však je, že väčšina z nich absolútne nezodpovedá predpísaným normám, čo sa v najhoršom prípade môže prejaviť na vašom zdraví. Katastrofické scenáre si radšej ani nechceme predstavovať. Nebol by rok, čo by sme v správach nepočuli o požiaroch, ktoré spôsobili práve tieto nepodarky, ktoré majú od požadovanej kvality veľmi ďaleko.

Vyberte tie správne a bezpečné!

Tento článok by určite nemal byť o strašení. Ide nám čisto o to, aby sme vás motivovali prežiť vianočný čas čo najkrajšie, no zároveň čo najbezpečnejšie. Ak sa teda ešte len chystáte na nákupy a na zozname máte práve vianočné dekorácie a svetielka, tak v prvom rade tieto dekorácie hľadajte v serióznych obchodoch a nie od neoverených predajcov v nejakých stánkoch hockde popri ceste. Pamätajte, že aj keď za kvalitnejšie osvetlenie zaplatíte niečo viac, tento peniaz oželiete pri predstave ďalšieho štedrovečerného chodu v podobe hasičského prístroja.

Poďme ďalej. Izolácia drôtov, ktorá vedie elektrický prúd, je mnohokrát nedostačujúca a môže tiež predstavovať veľké riziko vzniku požiaru. Pozor by ste si mali dať aj na to, že každé kvalitné vianočné osvetlenie by malo byť schválené odbornou komisiou, ktorá potvrdzuje alebo vyvracia, či sú konkrétne svetielka bezpečné a či sa môžu vôbec používať. Bohužiaľ, veľké množstvo týchto ozdôb ku takejto kontrole ani len nepričuchne, a teda predávajú sa nelegálne. „Bonbónikom“ je, že podľa prieskumov Európskej komisie prešlo všetkými testami len 36 % výrobkov, ktoré sa na Slovensku predávajú. O to viac treba byť obozretný.

Na záver by sme vás chceli poprosiť, aby ste si aspoň na chvíľu uvedomovali riziko vianočných dekorácií. To, aby ste ich zbytočne nenechávali zasvietené, keď odchádzate z domu alebo idete spať, snáď ani netreba pripomínať.

Aj naša energetická spoločnosť Twinlogy vám praje, aby ste mali čo najviac správnych rozhodnutí pri výbere vianočného osvetlenia, aby boli vaše Vianoce energické, veselé a hlavne bezpečné.

Zdroj: uzitocna.pravda.sk, lepsiebyvanie.pluska.sk

Najnovší obsah

Zdieľaj článok

Facebook
Twitter
LinkedIn