Plyn bol za nedávnym prudkým rastom cien emisných kvót

Mnohí analytici aj obchodníci očakávali koncom apríla pokles cien emisných kvót. Dôvodom malo byť vyprchanie dopytu posledných oneskorencov, ktorí dokupovali kvóty ešte pre odovzdanie za rok 2020. Avšak ani keď tento dopyt vyprchal, ceny emisných kvót neklesli. Práve naopak, v posledný aprílový deň poskočili na nový historický rekord 49,41 EUR/t.

Dôvodom bol prudký rast cien plynu. Ceny plynu, elektriny, emisných kvót a uhlia sú navzájom previazané cez tzv. switching, teda prepínanie medzi uhlím a plynom ako palivom pre výrobou elektriny. Dlhé mesiace sa kvôli vysokým cenám emisných kvót dostávalo do kladných čísiel čoraz väčšie množstvo paroplynových zdrojov, ktoré tak vytláčali z trhu drahšie uhoľné zdroje. Prudký rast cien plynu koncom apríla, ktorý však nebol nasledovaný adekvátnym rastom cien elektriny a emisných kvót, spôsobil, že sa tento switching dočasne otočil v prospech uhoľných zdrojov, ktoré sa zrazu ukázali ako výhodnejšie. Boli teda aktivované. Ich spotreba emisných kvót je však vyššia. Ich dopyt prevládol aj nad sentimentom ukončenia nákupu na rok 2020 a tlačil ceny emisných kvót ďalej nahor.

Emisné kvóty tak naštartovali k prudkému rastu. Na túto vlnu totiž naskočili rôzni investori a špekulanti. Okrem toho ich podporilo aj nemecké ohlásenie ambicióznejších klimatických cieľov, podľa ktorých by táto krajina mala dosiahnuť uhlíkovú neutralitu už v roku 2045 a do roku 2030 by mala znížiť emisie o 65 % oproti stavu z roku 1990.

A spolu s emisnými kvótami rástli aj ceny elektriny. 14. mája tak slovenský CAL22 uzatváral na pražskej burze PXE na hodnote 71,84 EUR/MWh. Bola to najvyššia cena za viac ako 12 rokov.

Významnejšia korekcia prišla 18. mája. Tento deň predchádzal dátumu prvej britskej aukcie emisných kvót v novom britskom emisnom systéme UK ETS. Kým neexistovali britské kvóty UKA, viaceré britské podniky sa hedžovali prostredníctvom EUA. S prvou aukciou UKA sa očakával výpredaj EUA, ktoré mali Briti nahrádzať britskými kvótami UKA.

Na emisných kvótach sa v tom čase zároveň objavilo množstvo technických indikátorov, ktoré signalizovali, že sú už zrelé na významnejšiu korekciu. Špekulanti sa preto rozhodli radšej zinkasovať zisky ešte pred britskou aukciou. To spustilo v utorok 18. mája výpredaj. EUA Dec21 sa v priebehu dvoch dní prepadol o 7 eur, čo spôsobilo prepad cien elektriny tiež o 7 eur. Avšak ešte do konca týždňa ceny emisných kvót aj ceny elektriny polovicu týchto strát zmazali. Podobne sa správali aj ceny plynu.

V júni by podniky v EU ETS mali dostať bezplatný prídel na rok 2021. Očakáva sa, že niektoré z nich budú časť z tohto prídelu predávať v snahe zlepšiť svoju finančnú situáciu. To môže byť signál k poklesu cien EUA. Budú pokračovať aj aukcie britských emisných kvót, ktoré majú tiež potenciál tlačiť ceny nadol.

V júni by sa tiež malo v západnej Európe otepliť, vďaka čomu by mal poklesnúť tlak na ceny plynu aj na ceny elektriny.

Ak sa teda neudeje nič mimoriadne, v júni by ceny elektriny mohli mierne klesnúť.

Ján Pišta

Vyštudoval fyziku na Matematicko-fyzikálnej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Jeden rok sa venoval problematike vysokoteplotných supravodičov v Elektrotechnickom ústave SAV. Potom pôsobil v Stredoslovenskej energetike na rôznych pozíciách v oblasti informačných technológií. Od roku 2006 až do konca roku 2014 riadil v tejto spoločnosti nákup a obchodovanie s elektrinou a následne aj s plynom a emisnými kvótami. Zároveň bol konateľom spoločnosti SPX, s.r.o. V súčasnosti je analytikom v konzultačnej spoločnosti JPX, s.r.o. Okrem špecializovaného poradenstva veľkým zákazníkom a dodávateľom pôsobiacim na trhu s elektrinou v SR aj v ČR, táto spoločnosť denne poskytuje svojim klientom predikcie spotreby a výroby elektriny a týždenne poskytuje analýzu cenových pohybov na trhoch s energetickými komoditami, ktorá obsahuje aj výhľad vývoja ich cien na najbližšie obdobie.

Kontakt: jan.pista@jpx.sk

Najnovší obsah

Zdieľaj článok

Facebook
Twitter
LinkedIn