Pandémia koronavírusu má naďalej zásadný vplyv na ceny energetických komodít

1. jún 2020

Očakávanie, že neistota z budúceho ekonomického vývoja bude ešte niekoľko týždňov tlmiť rast cien energetických komodít, ktoré som vyslovil v článku z minulého mesiaca, sa naplnilo. Jedna megawatthodina slovenskej budúcoročnej elektriny obchodovanej na pražskej burze PXE (PXE SK CAL21) stála 30. apríla 43,64 EUR/MWh a 29. mája tento produkt zatváral na 43,40 EUR/MWh. Medzitým klesol na 42,42 EUR/MWh a vzrástol na 44,65 EUR/MWh. Ten istý produkt nemeckého plynu NCG CAL21 sa koncom apríla predával za 12,57 EUR/MWh a koncom mája za 12,33 EUR/MWh s mesačným minimom 12,26 a maximom 12,95 EUR/MWh.

Minulý mesiac sme teda videli na cenách budúcoročnej elektriny vývoj cien do strany bez jasného rastúceho, alebo klesajúceho trendu. Podobný vývoj bolo možné pozorovať aj na uhlí a plyne. Avšak akciové indexy, ropa a emisné kvóty už pomaly otáčajú k rastu.

Ropa už otáča k rastu

Pokles celosvetovej spotreby ropy kvôli koronavírusu viedol krajiny ťažiace ropu k dohode o znížení jej ťažby. Od mája tak vstúpili do platnosti nové opatrenia na zníženie ťažby ropy krajinami aliancie OPEC a jej spojencami, hlavne Ruskom, spoločne označovanými ako OPEC+. V apríli sa krajiny OPEC+ zaviazali znížiť svoju ťažbu o 9,7 mil. barelov za deň a USA, Brazília a Kanada o 3,7 mil. barelov za deň.

Americkým ťažiarom ústava zakazuje zúčastňovať sa takejto spolupráce. Prepad cien ropy však viedol k zatváraniu amerických vrtov a k poklesu americkej ťažby o necelé 2 mil. barelov denne. To je teda americký príspevok k opatreniam OPEC+. Tento príspevok je však nedobrovoľný. Bude zaujímavé sledovať, či a akým tempom sa budú s vyššími cenami ropy nanovo otvárať americké vrty. Ak americká ťažba začne opätovne rásť, Rusku to nemusí byť po chuti a tak to môže v zoskupení OPEC+ znovu začať vrieť.

Emisné kvóty ako prvé otáčajú k rastu

Spomedzi elektriny, plynu, uhlia a emisných kvót, sa ústup pandémie najviac prejavuje na aktuálnom raste cien emisných kvót. Dec20 narástli zo svojich májových miním spod 19 EUR/t až nad 22 EUR/t.

Začiatkom mája ešte klesali kvôli poklesu fyzického dopytu po skončení nákupov pre odovzdanie kvót za rok 2019 a aj kvôli upravenému harmonogramu odstávok francúzskych jadrových blokov. EDF presunul niektoré odstávky až do budúceho roku.

V druhej polovici mája sa však začali množiť správy o uvoľňovaní opatrení proti šíreniu koronavírusu. (Mimochodom, približne tento termín som predpovedal v týždenných správach o cenách elektriny a plynu, ktoré moji klienti dostali do svojich mailových schránok v polovici marca.) Optimizmus z toho, že to najhoršie by mala mať Európa aj Amerika za sebou, tlačili spolu s ropou nahor akciové indexy a na tento rast naskočili aj emisné kvóty. Dodatočným impulzom pre ne bol nižší objem v ich aukciách, ktorý bol spôsobený burzovými voľnými dňami koncom mája.

Elektrina otáča k rastu len pozvoľne

Elektrina zatiaľ na tento rast príliš nereaguje. Stále pretrváva pokles spotreby kvôli koronavírusu. Nerastie uhlie ani plyn a spotové ceny elektriny tlačí navyše nadol vysoký podiel jej výroby v dotovaných obnoviteľných zdrojoch elektriny (OZE).

Priemer hodinových cien slovenského denného trhu organizovaného spoločnosťou OKTE, a.s. bol za prvých 5 mesiacov tohto roka 27,83 EUR/MWh. Český priemer bol 27,20 EUR/MWh a nemecký dokonca len 23,01 EUR/MWh. Takto nízke spotové ceny sme videli za posledných 10 rokov iba na jar 2016, kedy slovenský priemer za prvých 5 mesiacov klesol na 26,26 EUR/MWh. Hlavné dôvody vtedajšieho poklesu boli, až na pandémiu koronavírusu, rovnaké ako tento rok: veľmi teplá zima a súčasný prepad cien ropy.

Spotové ceny vyjadrujú skutočnú aktuálnu hodnotu elektriny, pretože odrážajú jednak aktuálny pomer ponuky a dopytu a zároveň sú odvodené z aktuálnych nákladov na výrobu elektriny. Preto sú dôležitým indikátorom budúcich cien elektriny, hlavne mesačných, ale aj kvartálnych a ročných.

Spotový trh je naviac oproti forwardovému oveľa likvidnejší, preto oň začínajú javiť záujem aj niektorí zákazníci, ktorým sú ich dodávatelia schopní ponúknuť koncový produkt zohľadňujúci aj spotovú cenu.

Plyn zatiaľ na rastovú vlnu nenaskakuje

Ceny plynu tlačí nadol jeho prebytok na trhu. Minulý rok na jeseň boli zásobníky plynu natlačené na rekordné úrovne, pretože nebolo jasné, či sa po skončení platnosti tranzitnej zmluvy, ktorá vypršala koncom decembra, dohodne Rusko s Ukrajinou na jej pokračovaní. Dohoda bola nakoniec dosiahnutá. Kvôli teplej zime však neboli tieto zásoby vyčerpané ani na polovicu. Do toho prišiel pokles spotreby kvôli koronavírusu.

Kedy naštartujú ceny elektriny k prudšiemu rastu?

Ak nepríde silná druhá vlna pandémie, ktorá by si vyžiadala obnovenie opatrení proti šíreniu koronavírusu, ceny elektriny môžu pozvoľne začať rásť už v priebehu júna. Okrem obnovy priemyselnej aktivity môže dopyt po elektrine rásť aj kvôli nástupu horúčav. Sezónne predpovede totiž indikujú horúce a suché letné mesiace. Lacný plyn však bude mierne tlmiť rast cien elektriny.

Rozšírená verzia tohto článku vychádza v najnovšom čísle časopisu Pro-Energy Magazín. Skrátená verzia je tu publikovaná so súhlasom redakcie tohto časopisu a administrátorov tejto stránky.

Ak máte záujem dostávať v pravidelných týždenných intervaloch do svojej mailovej schránky indikácie budúceho vývoja cien elektriny, plynu, emisných kvót, uhlia a ropy, alebo chcete zistiť, čím môžu byť pre Vás tieto indikácie prospešné, pošlite požiadavku o bezplatnú vzorku aktuálnych týždenných správ na jan.pista@jpx.sk.

Ján Pišta

Vyštudoval fyziku na Matematicko-fyzikálnej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Jeden rok sa venoval problematike vysokoteplotných supravodičov v Elektrotechnickom ústave SAV. Potom pôsobil v Stredoslovenskej energetike na rôznych pozíciách v oblasti informačných technológií. Od roku 2006 až do konca roku 2014 riadil v tejto spoločnosti nákup a obchodovanie s elektrinou a následne aj s plynom a emisnými kvótami. Zároveň bol konateľom spoločnosti SPX, s.r.o. V súčasnosti je analytikom v konzultačnej spoločnosti JPX, s.r.o. Okrem špecializovaného poradenstva veľkým zákazníkom a dodávateľom pôsobiacim na trhu s elektrinou v SR aj v ČR, táto spoločnosť denne poskytuje svojim klientom predikcie spotreby a výroby elektriny a týždenne poskytuje analýzu cenových pohybov na trhoch s energetickými komoditami, ktorá obsahuje aj výhľad vývoja ich cien na najbližšie obdobie.

Kontakt: jan.pista@jpx.sk

Najnovší obsah

Zdieľaj článok

Facebook
Twitter
LinkedIn