Koronavírus tlačí ceny energetických komodít nadol

1. apríl 2020

Už vo februári klesali ceny komodít kvôli čínskym opatreniam proti šíreniu koronavírusu. Najviac sa to prejavovalo na rope, plyne a uhlí. V priebehu marca význam tohto faktora narastal aj v Európe, až sa stal dominantný.

Koronavírus spôsobí celosvetovú recesiu

Opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje chorobu COVID-19, významne obmedzujú ekonomickú aktivitu a tým aj spotrebu energetických komodít. To následne spôsobuje prepad ich cien. Kvôli ekonomickému spomaleniu sa prepadli aj ceny akcií. Viacerí analytici však poukazujú na to, že tento prepad cien nie je spôsobený vnútornými problémami ekonomiky, ale vonkajšou udalosťou. Ak je to tak, po jej odznení by sa mala ekonomika vrátiť k svojmu pôvodnému výkonu. Je preto dobré vedieť, kedy sa to stane. To však presne nevie nikto. 

Určitú indikáciu možno získať z vývoja epidémie v Číne, kde sa už do ulíc pomaly vracia život. Čína prvý krát zverejnila počty nakazených 22. januára. Bolo ich 554. Ku koncu marca Čína evidovala ešte 2691 aktívnych, nevyliečených prípadov.

Denný počet nových prípadov Covid-19 v Číne podľa https://www.worldometers.info/coronavirus/country/china/

Podľa webovej stránky worldometers prestal v Číne rásť denný počet nových prípadov 5. februára. 13. februára síce zaznamenala prudký nárast, ale ten bol spôsobený len preklasifikovaním iných prípadov na Covid-19.

Podľa denníka Washington Post sa koncom marca začal do čínskeho Wuhanu, ktorý bol epidémiou zasiahnutý najviac, pomaly vracať život. 30. marca bolo na známej obchodnej ulici Chuhe Hanjie otvorených 70 až 80% obchodov. Vstup do nich, aj pohyb po meste však stále sprevádzajú prísne preventívne opatrenia. Sú vyžadované rukavice aj rúška. Počet nakupujúcich je obmedzený, obchodníci merajú zákazníkom vstupujúcim do obchodov teplotu.

Číne teda odo dňa s najvyšším denným prírastkom nových prípadov trvalo približne 8 týždňov, kým pristúpila k postupnému uvoľňovaniu karanténnych opatrení.

Denný počet nových prípadov Covid-19 v Taliansku podľa https://www.worldometers.info/coronavirus/country/italy/

V Taliansku bol takýto vrchol dosiahnutý 21. marca Od tohto dňa bol denný prírastok vždy nižší. Ak by mala epidémia v Taliansku rovnaký priebeh ako v Číne, uvoľňovanie karanténnych opatrení by mohlo začať už v prvej polovici mája. Taliansko však s prijatím karanténnych opatrení otáľalo. Preto je potrebné tento termín posunúť možno až na koniec mája.

Nemecko svoj vrchol dosiahlo 27. marca. Uvoľňovanie karanténnych opatrení tam teda podľa čínskeho modelu možno očakávať tiež v druhej polovici mája.

Slovensko zatiaľ svoj vrchol nedosiahlo, pretože stále testuje málo obyvateľov. S karanténnymi opatreniami sme však začali veľmi skoro. Slováci sú pomerne disciplinovaní. To podľa nás umožní skorší návrat k normálnemu životu. Treba však počkať na výsledky rozsiahlejšieho testovania a vrchol v počte nových prípadov. Zatiaľ to vyzerá tak, že koncom mája by sa mohli aj na Slovensku pomaly začať uvoľňovať karanténne opatrenia.

Uvoľňovanie karanténnych opatrení však určite nebude znamenať návrat k životu, ako sme ho poznali pred pandémiou. Rúška na tvári budeme nosiť možno ešte mesiace. Rovnako tak sa ešte mesiace budeme vyhýbať blízkym kontaktom a vstup do obchodov bude regulovaný. Avšak živnostníci, malé firmy, veľké podniky aj priemysel sa podľa nás už v júni naplno rozbehnú, všade kde to bude len trochu možné. Cestovné obmedzenia však budú kvôli nerovnakému vývoju pandémie v rôznych krajinách pretrvávať ešte dlho. Bude teda rozumné vzdať sa zahraničných služobných ciest a v lete aj zahraničných dovoleniek.

Ceny energetických komodít sa prudko prepadli

Ropa od začiatku roka stratila viac ako polovicu svojej hodnoty. Emisné kvóty zatiaľ klesli o tretinu, budúcoročný plyn o štvrtinu a slovenská budúcoročná elektrina CAL21 klesla od začiatku roka o 13%.

Prepad cien ropy začiatkom marca bol spôsobený ruským odmietnutím naďalej sa podieľať spolu s krajinami OPEC na znižovaní ťažby ropy. Rusko túto spoluprácu odmietlo na schôdzke tohto zoskupenia 5. marca vo Viedni. Saudská Arábia na to zareagovala vyhlásením, že svoju ťažbu ropy zvýši od apríla na pôvodné hodnoty. Saudi tak fakticky odštartovali cenovú vojnu na trhu s ropou. Ich rozhodnutie spôsobilo najväčší prepad cien ropy za posledných 30 rokov.

Viacerí analytici vidia dôvody ruského odmietnutia v rastúcich dodávkach americkej bridlicovej ropy, ktorá zaberá trhy uvoľnené ťažobnými reštrikciami OPEC+. Investície amerických ťažiarov do ťažby bridlicovej ropy sú však dlhodobé a takéto cenové šoky vytvárajú obrovskú neistotu. Netrvalo preto dlho a USA kontaktovali OPEC aj Rusko s návrhmi na rokovanie. To prepad ropy, ktorý medzitým eskaloval kvôli koronavírusu, pozastavilo.

Prepad emisných kvót spôsobili zasa ich masívne výpredaje. Cez burzu ICE sa v treťom marcovom týždni predalo rekordné množstvo EUA. Okrem špekulantov, ktorí usúdili, že EUA v tejto situácii majú takmer znemožnenú cestu nahor a tak sa ich rozhodli radšej predať a zinkasovať svoje zisky, emisné kvóty predávali aj spoločnosti, ktoré ich potrebujú na krytie svojej fyzickej spotreby. K výpredajom kvót, ktoré momentálne nepotrebujú na pokrytie pozície za rok 2019, ich tlačila potreba získať hotovosť na svoju prevádzku, pretože spomalenie ekonomickej aktivity kvôli koronavírusu ich oberá o tržby, no náklady im z veľkej časti zostávajú.

Uhlie však klesá najmenej. V Číne sa pomaly začína rozbiehať hospodárstvo a tak rastie dopyt po uhlí. Južná Afrika kvôli koronavírusu zatvorila takmer všetky svoje bane a kolumbijskí baníci zasa hrozia štrajkom. To vytvorilo na trhu s uhlím nedostatok. Práve uhlie tlmilo pokles elektriny.

Spomalenie ekonomickej aktivity, ktoré prerástlo do recesie, viedlo aj k prudkému prepadu akciových trhov. Ten zastavili až masívne opatrenia vlád a centrálnych bánk. Akciové indexy aj komodity odvtedy mierne vzrástli zo svojich miním a aktuálne sa pohybujú do strany. Teraz vyčkávajú, aký účinok budú tieto opatrenia mať. Ak budú hospodárske výsledky za prvý kvartál veľmi zlé, je možné, že príde ešte ďalší pokles. Druhý kvartál totiž bude oveľa horší.

Energetická konzultačná spoločnosť Rystad podľa denníka The Guardian nevylučuje, že cena ropy v dôsledku vysokej ponuky a nízkeho dopytu môže klesnúť až k 10 USD/b.

Očakávaný vývoj cien

Myslíme si, že ceny energetických komodít ešte nedosiahli svoje dno. Už je ale na dohľad.

Ak sa vyššie uvedené hypotézy budú potvrdzovať, ceny energetických komodít by mali začať pomaly rásť s uvoľňovaním karanténnych opatrení. To zrejme nebude skôr, ako v máji. Preto sa počas apríla budú ceny vyvíjať do strany, pričom môžu občas dosiahnuť aj nižšie dno. Ekonomické výsledky za prvý kvartál môžu byť faktorom, ktorý ich potlačí nadol.

Silnejším faktorom však bude vývoj pandémie, preto doporučujeme sledovať počty nových prípadov.

 

Ak máte záujem dostávať v pravidelných týždenných intervaloch do svojej mailovej schránky indikácie budúceho vývoja cien elektriny, plynu, emisných kvót, uhlia a ropy, alebo chcete zistiť, čím môžu byť pre Vás tieto indikácie prospešné, pošlite požiadavku o bezplatnú vzorku aktuálnych týždenných správ na jan.pista@jpx.sk.

Ján Pišta

Vyštudoval fyziku na Matematicko-fyzikálnej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Jeden rok sa venoval problematike vysokoteplotných supravodičov v Elektrotechnickom ústave SAV. Potom pôsobil v Stredoslovenskej energetike na rôznych pozíciách v oblasti informačných technológií. Od roku 2006 až do konca roku 2014 riadil v tejto spoločnosti nákup a obchodovanie s elektrinou a následne aj s plynom a emisnými kvótami. Zároveň bol konateľom spoločnosti SPX, s.r.o. V súčasnosti je analytikom v konzultačnej spoločnosti JPX, s.r.o. Okrem špecializovaného poradenstva veľkým zákazníkom a dodávateľom pôsobiacim na trhu s elektrinou v SR aj v ČR, táto spoločnosť denne poskytuje svojim klientom predikcie spotreby a výroby elektriny a týždenne poskytuje analýzu cenových pohybov na trhoch s energetickými komoditami, ktorá obsahuje aj výhľad vývoja ich cien na najbližšie obdobie.

Kontakt: jan.pista@jpx.sk

Najnovší obsah

Zdieľaj článok

Facebook
Twitter
LinkedIn