Emisné kvóty tlačili ceny elektriny nahor

september 2020

Jedným z hlavných faktorov vývoja cien elektriny sú ceny emisných kvót. Naplno sa to ukázalo začiatkom júla, keď cena emisných kvót s dodávkou v tomto roku (produkt Dec20) vystúpila až na 30,80 EUR/t. Najbližší decembrový futures kontrakt bol takto drahý naposledy pred 14 rokmi. Tento rast však vykazoval známky špekulatívnej bubliny.

Je známe, že cena európskych emisných kvót je pod silným vplyvom špekulatívnych stratégií investorov z celého sveta. Po tom, ako pandémia ochorenia Covid-19 zasiahla európske krajiny, väčšina špekulantov pozatvárala svoje pozície. Cena futures s dodávkou v tomto roku (Dec20) sa v marci prepadla až pod 15 EUR/t. Pred pandémiou sa pritom pohybovala medzi 23 až 27 EUR/t.

V priebehu mája začali v Európe klesať denné prírastky nových prípadov ochorenia Covid-19. Viaceré krajiny začali uvoľňovať preventívne opatrenia proti šíreniu tohto ochorenia. Podniky začali zvyšovať svoju produkciu.

Nízku cenu emisných kvót využili v tom čase viaceré európske podniky na krytie svojej spotreby. Na trhy sa začali vracať aj špekulanti. V polovici mája cena Dec20 definitívne prekročila úroveň 20 EUR/t a v polovici júna vzrástla nad 23 EUR/t. Dostala sa tam, kde bola pred prepuknutím pandémie. V tom čase vykazovala pomerne silnú koreláciu s akciovými indexami, hlavne s nemeckým DAX.

Vo štvrtok 18. júna poskočila cena Dec20 takmer o 2 eurá nahor a zatvárala na 24,47 EUR/t. Pomohli jej v tom silné výsledky aukcie EEX. Aukčná cena skončila 25 centov nad sekundárnym trhom. Dec20 vtedy konečne výrazne prekonal 200-denný kĺzavý priemer, ktorý odolával od začiatku roka. Nad jeho úrovňou boli nastavené viaceré stop-loss pokyny špekulatívnych obchodníkov, ktoré boli automaticky zobchodované. To cenu Dec20 vytlačilo ešte vyššie, takže nakoniec zatvárala vysoko nad úrovňou 200-denného kĺzavého priemeru. Potvrdil sa tak rastový trend.

Rast ekonomiky vďaka pokračujúcemu uvoľňovaniu preventívnych opatrení bol koncom júna navyše potvrdený aj optimistickými výsledkami PMI (Purchasing Managers Index – index nákupných manažérov), ktoré zverejnila spoločnosť IHS Markit. PMI USA, Eurozóny aj Nemecka, po prudkom prepade v posledných mesiacoch, narástol takmer na úroveň 50. To je hranica medzi spomalením (PMI<50) a rastom (PMI>50) ekonomiky. Tieto výsledky odrážali optimizmus veľkých podnikov v tom, že kríza je za nimi a ich návrat do normálu bude pomerne rýchly.

Špekulanti preto tlačili ceny emisných kvót ďalej nahor. Okrem optimizmu vo vývoji koronakrízy ich k tomu motivoval aj zámer Nemecka, ktoré sa od 1. júla stalo predsedníckou krajinou EÚ. Nemecko si za jeden z cieľov svojho predsedníctva vytýčilo dosiahnuť dohodu o zvýšení klimatického cieľa EÚ v redukcii skleníkových plynov zo 40% až na 55% oproti stavu z roku 1990. Takémuto cieľu zodpovedá podľa analytikov cena emisných kvót nad úrovňou 40 EUR/t. Pre špekulantov to bol silný rastový signál.

13. júla cena Dec20 dosiahla už spomínaných 30,80 EUR/t. Takáto vysoká cena však v danom momente nenachádzala oporu vo fundamentálnych faktoroch.

V tomto roku bude totiž prostredníctvom aukcií predávaných oveľa viac kvót ako tomu bolo v minulom roku. Od začiatku roka predáva ICE dvojnásobný prídel britských kvót, pretože kvôli neistote s brexitom bol ich predaj počas minulého roku pozastavený. Od 16. júla do konca roka sa v aukciách EEX objaví 50 miliónov ton z Inovačného fondu. Očakáva sa tiež, že kvôli koronakríze klesne spotreba emisných kvót v tomto roku o viac ako 10%. A k tomu všetkému bude objem kvót presúvaných do MSR (Market Stability Reserve – tržná stabilizačná rezerva) od septembra menší, ako tomu bolo v predchádzajúcom období, takže v aukciách ich zostane viac.

TNAC (Total Number of Allowances in Circulation – celkové množstvo kvót v obehu) za rok 2019 bolo totiž len 1,385 miliardy ton oproti 1,654 miliardy ton za rok 2018. 24% z tohto množstva je postupne od septembra do augusta nasledujúceho roku presúvaných do MSR. V rokoch 2019 – 2020 to bolo až 397 mil. ton. V období 2020 – 2021 to bude len 332 mil. ton.

Takže po tom, ako Dec20 nedokázal zatvoriť nad 30 EUR/t, prudko skorigoval a klesol až pod 25 EUR/t. Špekulatívna bublina spľasla. Spolu s cenami emisných kvót klesli aj ceny elektriny.

Podobná situácia, ako vyššie opísaná špekulatívna bublina, sa na emisných kvótach zopakovala aj koncom augusta. V tomto prípade však ich ceny poslal nahor článok vo Financial Times, ktorý doslova ospevoval európske emisné kvóty ako veľmi istú investíciu. Už jeho názov „Carbon trading: the ‘one-way’ bet for hedge funds“ hovorí za všetko. Autor v ňom opisuje emisné kvóty ako výbornú investíciu, ktorá je naviac poistená zelenou klimatickou politikou EÚ. Ak by mala byť táto politika zrealizovaná, tak už v roku 2022 by mala cena emisných kvót prekročiť 40 EUR/t. Tento článok opäť povzbudil investorov k špekulatívnemu nákupu emisných kvót. Koncom augusta sa tak cena Dec20 znova na chvíľu prehupla nad 30 EUR/t.

Vyššie opisovaný tohtoročný prebytok emisných kvót v obehu však rast na vyššie úrovne zatiaľ úspešne tlmí. Od druhého septembrového týždňa bude až do 14. decembra každý týždeň v aukciách EEX a ICE celkovo predaných viac ako 20 miliónov ton. Je možné, že tento pravidelný navýšený prídel zatlačí spolu s ďalšími bearish faktormi cenu Dec20 späť k úrovni 25 EUR/t.

Cena budúcoročnej slovenskej elektriny CAL21 kótovaná burzou PXE všetky tieto pohyby presne kopírovala.

7. júla narástla na 49,40 EUR/MWh, do konca júla však klesla o 5 eur. Koncom augusta opäť narástla na 46,89 EUR/MWh. Vzápätí však opäť klesla.

Spomínaný prebytok emisných kvót tlmí aj jej rast. Ostatné faktory sú viac-menej vyvážené, takže počas septembra môže plný prídel emisných kvót v aukciách zatlačiť aj ceny elektriny nadol.

Ak máte záujem dostávať v pravidelných týždenných intervaloch do svojej mailovej schránky indikácie budúceho vývoja cien elektriny, plynu, emisných kvót, uhlia a ropy, alebo chcete zistiť, čím môžu byť pre Vás tieto indikácie prospešné, pošlite požiadavku o bezplatnú vzorku aktuálnych týždenných správ na jan.pista@jpx.sk.

Ján Pišta

Vyštudoval fyziku na Matematicko-fyzikálnej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Jeden rok sa venoval problematike vysokoteplotných supravodičov v Elektrotechnickom ústave SAV. Potom pôsobil v Stredoslovenskej energetike na rôznych pozíciách v oblasti informačných technológií. Od roku 2006 až do konca roku 2014 riadil v tejto spoločnosti nákup a obchodovanie s elektrinou a následne aj s plynom a emisnými kvótami. Zároveň bol konateľom spoločnosti SPX, s.r.o. V súčasnosti je analytikom v konzultačnej spoločnosti JPX, s.r.o. Okrem špecializovaného poradenstva veľkým zákazníkom a dodávateľom pôsobiacim na trhu s elektrinou v SR aj v ČR, táto spoločnosť denne poskytuje svojim klientom predikcie spotreby a výroby elektriny a týždenne poskytuje analýzu cenových pohybov na trhoch s energetickými komoditami, ktorá obsahuje aj výhľad vývoja ich cien na najbližšie obdobie.

Kontakt: jan.pista@jpx.sk

Najnovší obsah

Zdieľaj článok

Facebook
Twitter
LinkedIn