júl 2020
V júni začali ceny elektriny rásť. Naplnilo sa tak očakávanie, ktoré som vyslovil v článku z minulého mesiaca. Jedna megawatthodina slovenskej budúcoročnej elektriny obchodovanej na pražskej burze PXE (PXE SK CAL21) stála 29. mája 43,40 EUR/MWh a 30. júna tento produkt zatváral na 47,84 EUR/MWh. Júnové minimum dosiahol hneď 1. júna, keď klesol na 42,88 EUR/MWh a maximum dosiahol 30. júna keď narástol na spomínaných 47,84 EUR/MWh. Ten istý produkt nemeckého plynu NCG CAL21 sa koncom mája predával za 12,33 EUR/MWh a koncom júna za 12,89 EUR/MWh s mesačným minimom 12,21 a maximom 12,91 EUR/MWh.
Minulý mesiac teda cena slovenskej budúcoročnej elektriny CAL21 narástla o 4,44 EUR/MWh. To je rast o 10,2%. Tento rast ťahali hlavne emisné kvóty. Emisné kvóty s dodávkou v tomto roku, (produkt Dec20) narástli z 21,40 EUR/t na 26,97 EUR/t. To je mesačný rast o 26%. Dec20 sa pritom až do 17. júna pohyboval pod 23 eurami, čo bola minimálna cena, na ktorú klesal pred koronakrízou. Túto úroveň Dec20 vlastne prekročil len raz a to v piatok 5. júna, keď vrcholili problémy týkajúce sa exportu ruského čierneho uhlia do Európy.
V pondelok 1. júna sa zrútil jediný železničný most cez rieku Kola, ktorým je dopravované uhlie z baní vo vnútrozemí tohto poloostrova do prístavu v ruskom Murmansku, odkiaľ je ďalej exportované do Európy. Cez víkend podomlel silný prúd vody z topiaceho sa snehu piliere mosta, ktorý sa v pondelok zrútil.
Počas minulého roku bolo z prístavu v Murmansku podľa agentúry Reuters vyexportovaných 17,6 mil. ton uhlia. Odhadovalo sa, že na trhu bude chýbať asi 1 až 1,2 mil. ton uhlia.
Podľa správ ruských železníc bude most úplne opravený najskôr v októbri. V piatok 5. júna si preto najväčší ruský exportér uhlia, Suek, uplatnil klauzulu vyššej moci na exporty z prístavu Murmansk. Napriek tomu sa Suek snažil hľadať alternatívne trasy pre svoje uhlie. Jedna alternatívna trasa bola spojazdnená 23. júna. Popri tom tiež skupuje späť svoje kontrakty, aby škody boli čo najnižšie.
Táto udalosť tlačila nahor hlavne ceny európskeho uhlia, vďaka čomu rástla aj elektrina a plyn a dodávala podporu aj emisným kvótam. Tie narástli od pondelka 1. júna do piatku 5. júna z 20,97 EUR/t len na spomínaných 23,24 EUR/t. Avšak potom, ako sa ukázalo, že táto udalosť nebude mať na európsky trh uhlím taký veľký dopad, ako sa pôvodne zdalo, aj ceny emisných kvót začali klesať.
Ďalšími dôvodmi k poklesu bolo skončenie obdobia voľných burzových dní, kvôli ktorým sa konalo menej aukcií emisných kvót. Nadol tlačili ceny komodít aj obavy z druhej vlny pandémie koronavírusu.
Technickým dôvodom poklesu ceny Dec20 bolo vyberanie ziskov, keď sa produktu Dec20 5. a 8. júna nepodarilo prekonať 200-denný kĺzavý priemer jeho cien. K tomu nakoniec došlo až 18. júna. Pritom dva dni predtým tento kĺzavý priemer znova odolával atakom obchodníkov.
Vo štvrtok 18. júna však podporili rastový sentiment na emisných kvótach silné výsledky aukcie EEX. Aukčná cena skončila 25 centov nad sekundárnym trhom. Dec20 tak konečne výrazne prekonal spomínaný 200-denný kĺzavý priemer. Nad touto úrovňou boli nastavené stoploss pokyny, ktorých cieľom bolo zamedziť príliš veľkej strate otvorených špekulatívnych pozícií. Po ich vykonaní cena poskočila nahor ešte viac a v ten deň zatvorila na 24,47 EUR/t, čo bolo vysoko nad úrovňou 200-denného kĺzavého priemeru.
Pre Dec20 to bol silný bullish, teda rastový, signál. Okrem špekulantov začali nakupovať aj inštitúcie, ktoré potrebujú emisné kvóty na svoju fyzickú spotrebu. Cena Dec20, a aj ostatných produktov emisných kvót, následne narástla až na predkrízovú úroveň.
Mohlo by sa zdať, že trh ignoruje fakt, že Európa je po koronakríze v hlbokej recesii a prebytok emisných kvót v obehu za tento rok bude podľa odhadov IEA (International Energy Agency – Medzinárodná energetická agentúra) viac ako 10%. Podľa londýnskej spoločnosti Energy Aspects klesne tohtoročný dopyt po emisných kvót o 170 mil. ton, čo predstavuje približne 11% ročnej európskej spotreby.
Silným bullish faktorom je však MSR (Market Stability Reserve – Tržná stabilizačná rezerva). MSR je v podstate rezervný fond, do ktorého sú z trhu presúvané prebytočné kvóty. V roku 2023 budú z tejto rezervy vymazané všetky kvóty presahujúce celkový objem predávaný v aukciách počas predchádzajúceho roku. Prvý krát tak dôjde k fyzickému výmazu, resp. strate platnosti vydaných emisných kvót.
Toto dodáva špekulantom istotu, že emisné kvóty nestratia na cene. Práve naopak, ich cena by mala v budúcich rokoch rásť. Preto je to pre rôzne investičné fondy, banky ale aj menších obchodníkov, zaujímavá investícia. A to je zároveň aj dôvod, prečo má na pohyb ich cien taký silný vplyv vývoj rôznych technických indikátorov, ako napríklad vyššie spomínaný 200-denný kĺzavý priemer cien. Pre týchto obchodníkov sú totiž takéto technické analýzy dôležitými indikátormi, podľa vývoja ktorých umiestňujú svoje obchodné pokyny.
To však neznamená, že sledujú iba techniku. Vývoj fundamentálnych faktorov je tiež dôležitý. A tie sú tiež bullish.
V správach, ktoré dostávajú klienti spoločnosti JPX týždenne do svojich mailových schránok, už dlhšiu dobu upozorňujem, že horúce leto a nízky stav riečnych hladín môže jednak viesť k vynútenej redukcii výkonu niektorých jadrových blokov, ale aj k rastu spotreby elektriny pre prevádzku klimatizačných zariadení. To boli dôvody, ktoré ma viedli k vysloveniu očakávania, že začiatkom leta môžu ceny emisných kvót, ale aj elektriny a plynu, začať rásť. A práve to sa teraz deje.
Produkcia francúzskych jadrových blokov klesá už viac týždňov pod 30 GW a EDF pomerne často oznamuje ich neplánované odstávky. V plánovaných odstávkach sú ďalšie jadrové bloky v Nemecku, Čechách, ale aj na Slovensku. Výkon jadrových blokov býva z veľkej časti nahrádzaný uhoľnými a paroplynovými zdrojmi. Rastie preto dopyt po uhlí aj po plyne, čo dvíha ich ceny. Pre spaľovanie týchto surovín je potrebné nakupovať emisné kvóty. A to všetko následne tlačí nahor aj ceny elektriny.
Rast cien elektriny je však zatiaľ ešte slabý. Júnové zrážky totiž ešte umožňujú prevádzku lacných vodných elektrární. Dlhodobé predpovede počasia však indikujú skôr suchšie letné mesiace, čo môže zvýšiť dopyt po uhlí a plyne a teda aj emisných kvótach.
V súčasnosti emisné kvóty Dec20 atakujú významnú technickú resistance úroveň, teda úroveň odporu, ktorá leží okolo hodnoty 30 EUR/t. Ak nepríde ďalší silný fundamentálny impulz, ktorým by mohlo byť napríklad neočakávané odstavenie ďalších jadrových blokov, alebo pozitívne správy vo vývoji koronakrízy, táto úroveň by mala odolať a Dec20 by mal skorigovať. Korekcii pomôže aj čerstvo ohlásené spustenie predaja emisných kvót z Inovačného fondu. Do koncu roka bude cez burzu EEX predaných navyše 50 mil. ton.
Cena emisných kvót však veľmi neklesne. Vyššie spomínané fundamentálne faktory budú v platnosti celé leto a v auguste ich navyše posilní pokles objemu kvót v aukciách EEX na polovicu. To môže ich cenu poľahky vytlačiť až na 30-eurovú úroveň.
Pre elektrinu to bude znamenať ďalší rast. Slovenský CAL21 sa tak cez leto môže opäť prehupnúť nad 50 EUR/MWh.
Ak máte záujem dostávať v pravidelných týždenných intervaloch do svojej mailovej schránky indikácie budúceho vývoja cien elektriny, plynu, emisných kvót, uhlia a ropy, alebo chcete zistiť, čím môžu byť pre Vás tieto indikácie prospešné, pošlite požiadavku o bezplatnú vzorku aktuálnych týždenných správ na jan.pista@jpx.sk.
Ján Pišta
Vyštudoval fyziku na Matematicko-fyzikálnej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Jeden rok sa venoval problematike vysokoteplotných supravodičov v Elektrotechnickom ústave SAV. Potom pôsobil v Stredoslovenskej energetike na rôznych pozíciách v oblasti informačných technológií. Od roku 2006 až do konca roku 2014 riadil v tejto spoločnosti nákup a obchodovanie s elektrinou a následne aj s plynom a emisnými kvótami. Zároveň bol konateľom spoločnosti SPX, s.r.o. V súčasnosti je analytikom v konzultačnej spoločnosti JPX, s.r.o. Okrem špecializovaného poradenstva veľkým zákazníkom a dodávateľom pôsobiacim na trhu s elektrinou v SR aj v ČR, táto spoločnosť denne poskytuje svojim klientom predikcie spotreby a výroby elektriny a týždenne poskytuje analýzu cenových pohybov na trhoch s energetickými komoditami, ktorá obsahuje aj výhľad vývoja ich cien na najbližšie obdobie.
Kontakt: jan.pista@jpx.sk